Güven, Özdemir ve ANF’nin sosyal medya hesapları yasaklandı

Ankara 4. Sulh Ceza Mahkemesi, aralarında dokunulmazlığı olan vekiller ile haber ajansları ve gazetecilerin bulunduğu birçok sosyal medya hesabına erişim engeli getirdi.

0
18

Türk mahkemelerinin muhalefetin sesini kısma girişimleri, dokunulmazlıkları da tanımadı.

Ankara’da bir mahkeme, Meclis üyesi olan ve dokunulmazlığı bulunan bir milletvekilinin yanı sıra Almanya’nın Hamburg eyaleti milletvekilinin de sosyal medya hesaplarını erişime engelledi.

Jandarma Genel Komutanlığı’nın ihbarı üzerine hesaplarına erişim engeli getirilen kullanıcılar arasında 151 gündür açlık grevinde olan DTK Eşbaşkanı ve HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven ile Hamburg Eyalet Parlamentosu Milletvekili ve Hamburg Sol Parti Grup Eşbaşkanı Cansu Özdemir de var.

Ankara 4. Sulh Ceza Hakimliği tarafından alınan kararla, Güven ile Özdemir’in twitter hesaplarının yanı sıra birçok kullanıcının hesapları erişime engellendi. Bu hesaplar arasında DBP İstanbul İl Örgütü, Fırat Haber Ajansı (ANF), Hawar Haber Ajansı, Mezopotamya Ajansı, Türkiye’de yayınlanan dijital günlük gazete e-rojname de var.

Daha önce de Türk mahkemeleri Medya Haber Televizyonunun sosyal medya hesaplarına ilişkin erişim engeli kararı almış, Twitter da verilen kararı uygulayarak Medya Haber’in sosyal medya hesabını Türkiyeli kullanıcıların erişimine kapatmıştı.

Türkiye’nin engelleme tehdidi üzerine Twitter, Türkiye ile bir uzlaşıya varmış ve mahkemelerin verdiği karara uyacağını açıklamıştı. Bu uzlaşıdan sonra hakkında erişim engeli verilen hesapların tümü Türkiyeli kullanıcıların erişimine engellendi. Türkiyeli kullanıcılar Twitter’in bu engeli aşmak için genellikle yaşadıkları ülkeyi değiştirerek başka ülke kullanıcısı gibi giriş yapabiliyor.

//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Bir Cevap Yazın