HDP 5 belediyede seçimlerin iptalini isteyecek

HDP, gasp kararına karşı olağanüstü itirazla 5 belediyede seçimlerin iptalini isteyecek, YSK'yi HSK'ye şikayet edecek.

0
17

HDP milletvekilleri, YSK’nin KHK ile ihraç edilen belediye eşbaşkanlarının mazbatalarını AKP’li adaylara verme kararı üzerine YSK önünde açıklama yaptı. Milletvekilleri adına konuşan HDP Mardin Milletvekili Mithat Sancar, şu değerlendirmelerde bulundu:

‘SEÇİM GÜVENLİĞİNİ SAĞLAMA İŞLEVİNİ YİTİRDİ’

“YSK’nin tarafsız bir organ olarak seçim güvenliğini sağlama işlevini büyük ölçüde yitirdiğini artık hepimiz görüyoruz.

En son karar KHK’lerle ihraç edilmiş adayların seçildikten sonra mazbatalarının verilmemesi, yani tutanak iptali yoluna gidilmesidir. Bu gerçekten hiçbir yerde akla, hukuka ve ahlaka sığdırılabilecek bir şey değildir. Anayasa’nın bu konudaki kuralları bellidir. Anayasa’nın 67’nci ve 76’ncı maddelerinde düzenlemeler açıkça yer almıştır. Kimlerin aday olabileceğine, kimlerin hangi gerekçelerle kabul edilmeyeceğine dair açık hükümlerdir. Bunun dışında 2972 sayılı kanunda da buna ilişkin hükümleri görebiliyoruz. 

‘ÇOK AĞIR SORUMLULUK DOĞURUR’

Ayrıca YSK de seçim süreci boyunca buna ilişkin genelge yayımlamamıştır. Adaylık geçerlilik koşullarıyla ilgili ayrıntılı koşulları içeren genelgeleri vardır. .

Türkiye’de seçimlere güveni tahrip etmek çok ağır bir sorumluluk doğurur. Seçim güvenliği aynı zamanda bir toplumsal barış meselesidir.

Şimdiye kadar 5 ilçede adayları KHK ile ihraç edildiği gerekçesiyle tutanak iptali yoluna gidilmiştir. Bu ilçelerde partimiz açık farkla seçimleri kazanmıştır. Sonrasında bir karar daha almış YSK, bu ilçelerde ikinci en yüksek oy alan kişiye mazbatayı vermiştir. Her iki karar da çok vahimdir. Seçmen iradesine darbedir, bizatihi Türkiye’de demokrasinin geleceğine darbedir. Şimdi aldığımız duyumların bir kısmını sizlerle paylaşmak isteriz. Ayın 9’unda verilmiş olan tutanak iptali yani adaylara mazbata iptali kararı açık ara alınmış. Ancak seçimin yenilenmesi seçeneği mi yoksa en çok oyu alan ikinci adaya mazbata verilmesi kararı çıkacağı çok tartışılmış ve ilk oylamada eşit sayılar çıkmış. 10 üye katılmış oylamaya 10 üyeden 5’i seçimlerin yenilenmesi diğer 5’i en çok oy olan ikinci adaya mazbata verilmesi gerektiğini belirtmiştir. Sonraki gün yapılan oylamada bu oranlar birden değişmiştir. Seçimlerin yenilenmesi gerektiğini düşünenlerin sayısı azalmış. Son karar 7’ye 4 çoğunlukla çıkmış. Bir gece önce seçimlerin yenilenmesini isteyen YSK üyeleri hangi gerekçe ile aradan 24 saat geçmeden kararlarını değiştirmişlerdir. Bu soruların cevabını bekliyoruz. Biz bunun takipçisi olacağız. 

HSK’YE ŞİKAYET EDİLECEK

Olağanüstü itiraz yoluna başvuracağız. YSK, KHK’li adayların yeterlilik şartlarını inceleme sürecinde görevini yerine getirmemiştir. Görevini yerine getirmeme eğer bir kusurdan kaynaklanıyorsa bunun ortaya çıkarılması gerekiyor. YSK üyelerinin ihmali mi yoksa kastı mı var meselesini araştırmak, YSK üyeleri hakim olduğu için HSK’nin netleştirmesi gerekiyor. YSK üyeleri ile ilgili HSK’ye şikayette bulunacağız. 

YSK burada kendisini Meclis’in yerine koymuştur. YSK yurttaşların geleceğe, demokratik seçimlere inancını ortadan kaldırma hakkına sahip değil.

İstanbul seçimleri de malumunuz aynı şekilde devam ediyor. İstanbul’da da bütün bu karmaşanın kaynağı YSK’nin bu hukuk dışı tutumudur.”

SORULAR YANITLANDI

Sancar, basın mensuplarının sorularını da yanıtlarken, şunları kaydetti:

“Şu an karara bağlanan 5 yer var. Van’da 3 ilçe Edremit, Tuşba, Çaldıran, Erzurum Tekman, Kars Digor’da Dağpınar beldesi. 

KHK’li olup da başvuru yapan birine biz herhangi bir şekilde başvuru yapmayın demeyiz

Bizim olağanüstü hukuk ve olağanüstü yönetimin otoriter ve faşizan zihniyetini kendi kararlarımıza yansıtıp ona biat etmemizi kimse bekleyemez. Çünkü KHK ile ihraç edilme seçilme yeterliliğine bir engel değildir. Son derece net bir durumdur bu. 

Olağanüstü itirazla seçimin iptalini isteyeceğiz.

3 seçenek vardı önlerinde YSK üyelerinin. Birincisi şimdi aldıkları karardır. Yani ikinci en çok oyu alana mazbata verilmesi. İkincisi ve daha makul olanı buralarda seçimlerin yenilenmesiydi. Üçüncüsü ve en az bu kadar makul olanı yeni belediye başkanı seçimini belediye meclis üyelerine bırakmaktı. Bunların hiçbirini yapmadılar çok zorlama bir yorumla asla Anayasanın kurullarına ve dahi ruhuna uymayacak bir tercih yaptılar.”

HDK: ERDOĞAN MAĞLUP BİR LİDER

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) tarafından konuya ilişkin yapılan yazılı açıklamada da AKP’nin, sandık hileleriyle sonuç almaya çalıştığına dikkat çekildi. Erdoğan için “mağlup bir lider” diyen HDK, YSK’nin hukuksuzluğun mucidi olduğunu vurguladı. 

Açıklamada, AKP’nin inşa ettiği rejimde, muhaliflerin seçime katılabileceği fakat seçim kazanmasının yasak olduğu vurgulandı.

HDK, şu çağrıyı da yaptı: “CHP’nin rejimle çok düşük beklentiler üzerinden uzlaşmasını; halkın kazanımlarının gasbına karşı sessiz kalmasını; savaş kışkırtıcısı politikalara yeniden teslim olmasını; tecrit politikaları karşısında tepkisiz ve onaylayıcı tutumlar geliştirmesini; İBB Başkanlığı mazbatası karşılığında rejimin seçimsiz 4.5 yıl iktidarda kalmasına rıza göstermesini; milyonlarca emekçi ve ezilen halk güçlerinin taleplerini ve mücadelesini ortaklaştırarak engellemeliyiz.”

//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Bir Cevap Yazın