HDP kongresine 4 gün kaldı

HDP, 20 Mayıs’ta zorunlu kongreye gidiyor. HDP Milletvekili Kerestecioğlu, HDP’nin barış ve demokrasi mücadelesinin, önümüzdeki dönemde daha güçlü olacağına vurgu yaptı.

0
106

Halkların Demokratik Partisi (HDP), Eş Genel Başkan Figen Yüksekdağ’ın milletvekilliği ve parti üyeliğinin düşürülmesi nedeniyle, zorunlu kongreye gidiyor.

Ankara Dünya Ticaret Merkezi’nde 20 Mayıs’ta gerçekleşecek olan kongrede, referandum sonrasında Türkiye’nin siyasi olarak girdiği yeni evre ve bundan sonra izlenecek mücadele taslağı çizilecek.

Kongrede, yeni kadın eş genel başkan seçimi yapılacak. HDP Parti Meclisi (PM), Merkez Disiplin Kurulu ile Uzlaştırma Kurulu için de isimlerin belirleneceği kongrede, bundan sonra yaşanabilecek olası gelişmeler görüşülecek.

Eş genel başkanları ile milletvekillerinin tutuklu bulunduğu HDP’nin, yine binlerce parti çalışanı ve aktivisti tutuklu. Bu kongrenin “HDP’yi bitirdik” diyenlere bir cevap olacağı belirtilirken, kongrenin yeni bir çıkış olacağı dile getiriliyor.

Kongrenin sürece cevap olabilecek nitelikte olacağı bilgisi verilirken; son dönemde açığa çıkan toplumsal muhalefeti örgütleme üzerinden gidilecek.

HDP İstanbul Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, partisini her zaman bekleyen sürecin barış ve demokrasi süreci olduğuna dikkat çekerek, bu kongrede de bunun daha fazla yaygınlaştırılması üzerinden bir çalışma yapacaklarını ifade etti.

‘HUZUR İSTEYEN HERKESİ ÖRGÜTLEMELİYİZ’

Kerestecioğlu, şöyle devam etti: “Referandum bunun önünü açan durumlardan bir tanesi oldu. Her ne kadar bir taraf yüzde 51 aldığını iddia etse de ülkenin yarısı hatta ‘evet’ diyenlerin içerisinde de insanlar, huzur istiyorlar. Bunun gerçekleşmesi için de ciddi bir süreç bulunuyor. Öncelikle yapmamız gereken bunu örgütlemek. Bu kongre de aslında kendi tüzüğümüz gereği gidilen bir kongre. Biz eş genel başkanlarımızın ve milletvekillerimizin bir an önce dışarıda olması istiyoruz. Bu kongrede de bazı üyelikler yenilenecek ve bizim açımızdan biraz değişiklikler olacak. “

Kerestecioğlu, “Muhalefetin öncüsü geçtiğimiz dönemde kadın ve gençler oldu. Türkiye’de de durum böyleydi. Tam olarak kıvamını bulamamış bir hareket. Eğer önümüzdeki süreçte dünya kadınlarının dünyada barış için muhafazakâr, sağ ve militarist yönetim biçimlerine karşı bir buluşması gerçekleşirse o zaman dünyanın çehresi değişir, diye düşünüyorum. Benim bundan umudum var. En fazla da bunun öncülüğünü kadın ve gençler yapacaklar” diye konuştu.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here