HDP’den Meclis’te ‘Muharrem Ayı’ toplantısı

HDP Muharrem Ayı dolayısıyla Meclis'te basın toplantısı düzenledi.

0
74

HDP Antalya Milletvekili Kemal Bülbül, HDP İstanbul Milletvekili Zeynel Özen ve Iğdır Milletvekili Habip Eksik, Aleviler için önem taşıyan Muharrem Ayı’nın başlangıcı dolayısıyla Meclis’te basın toplantısı düzenledi.

HDP Antalya Milletvekili Kemal Bülbül, İstanbul Milletvekili Zeynel Özen ve Iğdır Milletvekili Habip Eksik, Alevilerin Muharrem Ayı vesilesiyle Meclis’te basın toplantısı düzenledi.

Bülbül, kürsünün üzerinde bir bardak su bulunduğuna işaret ederek, “Oysa biz bu ayda, su ile teması ibadet olarak gördüğümüzden, masamızın üzerine su koymuyoruz. Çok ufak bir ayrıntı gibi gözüküyor ama mevcut yapının inançlar konusunda eksik bilgili olduğunu gösteren bir şeydir” dedi ve kürsüdeki suyu kaldırttı.

‘DEVLET ALEVİ İNANCINI YOK SAYIYOR’

Kerbela’nın üzerinden 1338 yıl geçtiğini hatırlatan Bülbül, Yas-ı Kerbela ibadetinin 1. günü olduğunu söyledi. Bülbül, Alevi toplumunun Kerbela katliamından bu yana yaşadığı hemen her ülkede adeta OHAL ile yönetildiğini, bölgedeki devletlerin Alevi inancını yok saydığını ve varlığını kabul etmediğini belirtti.

‘OSMANLI OYUNLARINA BAŞVURACAKLAR’

Alevileri görmezden gelen AKP iktidarı ve Diyanet İşleri Başkanlığının, Yas-ı Kerbela geldiğinde muharrem iftarları düzenleyeceğini ifade eden Bülbül, “Hatta Alevi dedelerine maaş, cemevlerini ‘irfan evleri’ yapmak gibi Osmanlı oyunlarına başvuracaktır” diye ekledi.

‘KERBELA’DAKİ UYGULAMALAR ZAMANA YAYILDI’

HDP Milletvekili Kemal Bülbül, şunları da söyledi: “Kerbela’daki uygulamalar zamana yayılmış olarak Alevi toplumu üzerinde sistematik olarak sürdürülüyor. Alevi toplumu bu gerçeklerin farkındadır. Yas-ı Kerbela ibadeti sürecinde bulunduğumuz hemen her yerde, cemevlerinde, oruç ve aşure lokmalarında bu hakikatları anlatacağız.”

 

Bir Cevap Yazın