HDP’den Yunanistan’a ‘dayanışma’ mektubu

Halkların Demokrasi Partisi (HDP), Yunanistan’daki orman yangınları nedeniyle iktidardaki Syriza partisine “geçmiş olsun” mektubu gönderdi.

0
106

Ekolojiden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Murat Çepni imzasıyla gönderilen mektupta, “Sizlerin yaşadığı coğrafyada, Rafina ve Kineta bölgesinde ormanlar, içinde yaşayan tüm canlılar, yakınlarınız, evleriniz bahçeleriniz, bağlarınız yanarken bizim, hepimizin yüreği de onlarla birlikte yanıyor. Bizler bu acıyı biliyoruz, hissediyoruz, tanıyoruz” denildi.

Çepni, devamla şu ifadelere yer verdi: “1990’larda, 2015’te, Anadolu’nun her köşesinde köyler, ormanlar yakılırken de; geçen yıl Rodos’tan yükselen alevleri karşı kıyıdan izlerken de aynı sızıyı hissettik. Atina Rafina ve Kineta bölgesinde Neos Voutzas, Nea Makri’ de ölen canlar bizim canlarımızdır; yakılan ormanlar ve içindeki tüm canlılar da… Aramızdaki sınırları, ayrımları tanımıyoruz, yanınızdayız. Yaralarınızı sarmaya, doğal alanları korumaya, elimizden geleni yapmaya, dayanışmaya hazırız.”

Yunanistan’a çıkan orman yangınlarında Atina bölgesinde en az 82 kişi hayatını kaybetti. Hükümet, ölümcül orman yangınlarının “sabotaj” olabileceğine dair ellerinde “ciddi unsurlar” olduğunu belirterek soruşturma başlattı.

Bir Cevap Yazın