İsviçre Türkiye’nin talebini reddetti

İsviçre, Türk devletinin İsviçreli bir şirketle yapmış olduğu casusluk programı alma antlaşmasını iptal ettiğini “Muhalif ve sivillere karşı kullanma ihtimali yüksek” diyerek durdurdu.

0
64

İsviçreli demokratik çevrelerin, İsviçre Federal Konseyi’ni Türkiye ile arasındaki ticaret antlaşmalarına son vermeye yönelik baskılar kendisini hissetmeye başladı. İsviçre Federal Konseyi, Türk devletinin geçtiğimiz temmuz ayında İsviçreli bir şirketle yapmış olduğu casus yazılım programı alma antlaşmasını iptal etti. İsviçre Ekonomiden Sorumlu Devlet Sekretaryası (SECO), Federal Konsey’in kararıyla “Türk devletinin, satın almak istediği programı muhalif kesimlere ve sivillere yönelik kullanma ihtimali yüksek” diyerek, Türk devletine yapılacak satışı durdurdu.

İsviçre Blick Gazetesi ise Türk devletine yönelik satışın durdurulmasında İsviçre İstihbarat Teşkilatı’nın konuya ilişkin İsviçre hükümetine sunduğu raporların etkisinin olduğuna dikkat çekti.

Öte yandan konuya ilişkin konuşan SECO yetkilisi ise “Türk devleti talep ettiği programla kolay bir şekilde telefon ve internet kullanıcılarını takip edebilir. Türkiye’de yaşananlar göz önüne alınarak bu istek reddedilmiştir” dedi.

Bir Cevap Yazın