Lice’de bir köye ‘ırkçı’ işgal

Erdoğan rejimine bağlı Türk askerleri, Lice'nin Birlik (Çemê Elika) köyünü abluka altına alarak, cami, okul ile yas evine Türk bayrağı astı. Askerlerin ırkçı şarkılar çaldığı ve tehditlerde bulunduğu bildirildi.

0
52

Diyarbakır Valiliği tarafından Lice ve Hani ilçeleri kırsal alanında bulunan 65 mahalle ve mezrada 4 Ekim’de ilan edilen ‘sokağa çıkma yasağı’ kapsamında bölgede başlatılan askeri operasyonlar sürüyor.

Operasyonlar günlerdir sürerken, askerlerin köylüleri tehdit ettiği öğrenildi. Lice’ye bağlı Birlik (Çemê Elîka), Şenlik ve Akçapınar köylerinde Cuma günü yoğunlaşan operasyonlarda köylülerin tehdit edildiği kaydedildi.

Birlik köyünü abluka altına alarak, giriş çıkışlara ‘yasaklayan’ askerlerin, köylülere baskı uyguladığı aktarıldı.

‘KÖYÜ İŞGAL ETTİLER!’

Birlik köyü sakini, askerlerin köyde bulunan cami, okul ve yas evine yerleştiklerini, Türk bayrağı asarak zırhlı araçlardan ırkçı şarkılar çaldıklarını söyledi.

Evlere baskın düzenlendiğini ve şimdiye kadar 2 kadının gözaltına alındığını aktaran köy sakini, “Halk zor durumda. Askerler köyü işgal etmiş durumda. Herkese küfür ve hakaret ediyorlar. Sesimizi duyurun. Çok zor durumdayız” diye konuştu.

Bir Cevap Yazın