Nasıra Yağız: Eylemim tecritle bitecek

HDP Hewlêr Temsilciliği’nde 46 gündür süresiz-dönüşümsüz açlık grevinde olan Nasır Yağız, eylemine Öcalan üzerindeki tecridin bitmesiyle son vereceğini söyledi.

0
35

Kuzey Kürdistanlı Nasır Yağız, yürüttüğü siyasi faaliyetlerden dolayı Ağustos 2016’da gözaltına alınıp tutuklandı, Şubat 2017’de tahliye edildi. Yağız cezaevinden çıktıktan sonra 5 kez gözaltına alındı. Şubat 2018’deki son gözaltısının ardından Federe Kürdistan’a gitmek zorunda kaldı. Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hewlêr Temsilciliği üyesi olarak siyasi faaliyetlerine devam eden Yağız, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle 46 gündür süresiz-dönüşümsüz açlık grevinde. Yağız, eyleminde kararlı olduğunu ve ancak tecritle birlikte biteceğini ifade etti ve şunları ekledi:

“Nasır Yağız, Batman’ın Gerçüş ilçesindenim. 26 yaşındaki Ailem, 90’larda Batman’a göç etmek zorunda kaldı. İki dayım 1992’de kontralar tarafında evlerinin önünde katledildi. Kürt Özgürlük Hareketi’ne katılan bir dayım ise 2016’da şehit düştü. ilk başta katılımım duygusal temeldeydi.”

Siyasi parti çalışmalarına katılan Yağız, resmi olarak 2014’te HDP Gençlik Meclisi Üyesi olarak görev aldı. Daha sonra Gençlik Meclisi Sözcüsü oldu. Ağustos 2016’da siyasi soykırım operasyonu sonucu gözaltına alındı. 6-7 ay tutuklu kaldı ve Şubat 2017’de serbest bırakıldı. 2018 yılına kadar Batman’da kaldı ama defalarca gözaltına alındı. Bunun üzerine Güney Kürdistan’a geçti.

Bir Cevap Yazın