OHAL’de iş cinayetleri yüzde 14 arttı

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi (İSİG), iki yıl süren ve yeni yasalarla kalıcılaştırılan OHAL döneminde iş cinayetlerinin yüzde 14 arttığını açıkladı.

0
78

İSİG, 21 Temmuz 2016’da ilan edilen ve 18 Temmuz 2018’de kaldırılan Olağanüstü Hal (OHAL) sırasında yaşanan iş cinayetlerini rapor etti.

İSİG raporuna göre iş cinayetleri bu dönemde yüzde 14 artış gösterdi. İki yıl içerisinde en az 3 bin 960 işçi, iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi.

Raporda, eski Başbakan Binali Yıldırım’ın OHAL ilanı sonrası “Devlet millete değil, kendisine olağanüstü hâl ilan etmiştir” sözleri hatırlatıldı. Raporda şunlar ifade edildi: “Ancak 21 Temmuz 2016-18 Temmuz 2018 arasında süren OHAL dönemine baktığımızda işçiler açısından bu sözlerin tam tersi gelişmelerin yaşandığını görüyoruz.”

OHAL döneminde işçilerin en temel haklarının yasaklandığına da vurgu yapılan raporda “Nitekim OHAL döneminde Asil Çelik, EMİS Grup TİS, Akbank, Şişecam, Mefar, MESS Grup TİS ve Soda Kromsan grevleri milli güvenlik, sağlık nedenleriyle yasaklandı” diye hatırlatıldı.

İş cinayetlerine ilişkin adaletsizlik ve cezasızlığın sürdüğünün de kaydedildiği raporda “Davalarda asıl sorumlular mahkemeye çıkartılamadığı gibi tali sorumlular kısa süreli hapis cezalarına çarptırıldı, bu cezalar para cezasına çevrildi ve 24 ay taksitlendirildi” denildi.

Çocuk işçiliğine de dikkat çekilen raporda, hükümetin 2018 yılını çocuk işçilikle mücadele yılı ilan ettiğini ancak çocuk işçiliğin azaltılması ile ilgili hiçbir adım atılmadığını ifade etti.

İSİG, iş cinayetlerinde oldukça kötü olan tablonun son iki yılda daha da kötüleştiğini belirtirken, şu bilanço ortaya çıkarıldı:

“1- İş cinayetleri işkolları açısından özellikle sanayide artış gösterdi. İşçi ölümleri metalde yüzde 100; enerjide yüzde 20; madencilik, tekstil, kimya, ağaç/kâğıt, çimento/toprak ve taşımacılıkta yüzde 10 arttı. Diğer yandan hizmet sektöründe ise konaklamada iş cinayetleri yüzde 50 arttı.

2-İş cinayetleri nedenlerinde de dikkat çekici artışlar söz konusu. Yüksekten düşme, kalp krizi, şiddet nedenli işçi ölümleri yüzde 20; ezilme/göçük ve elektrik çarpması nedenli işçi ölümleri ise yüzde 15 arttı.

3-İş cinayetlerinde yaş grubu/cinsiyet olarak artışın tamamını 28-50 yaş arası/erkek işçiler oluşturdu.

4-İş cinayetlerinde göçmen/mülteci işçilerin ölümünde yüzde 40’lık bir artış yaşandı.

5- İş cinayetlerinin yaşandığı şehirlerden İstanbul, Tekirdağ, Kocaeli, Sakarya, Zonguldak, Kastamonu, Çorum, Eskişehir, Ankara, Manisa, Denizli, Aydın, Gaziantep, Kahramanmaraş, Diyarbakır, Elazığ… Önemli oranda artış söz konusu.”

Bir Cevap Yazın