OHAL’de iş cinayetlerinde yüzde 14 artış

OHAL döneminde en az 3960 işçinin iş cinayetine uğradığı açıklandı. İSİG, "OHAL’de iş cinayetleri yüzde 14 artış gösterdi" dedi.

0
78

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi, OHAL döneminde yaşanan iş cinayetlerini raporlaştırdı. 

Raporda, OHAL’de iş cinayetlerinde yüzde 14 artış yaşandığına dikkat çekilirken, “İş cinayetleri işkolları açısından özellikle sanayide artış gösterdi. İşçi ölümleri metalde yüzde 100; enerjide yüzde 20; madencilik, tekstil, kimya, ağaç/kâğıt, çimento/toprak ve taşımacılıkta yüzde 10 arttı. Diğer yandan hizmet sektöründe ise konaklamada iş cinayetleri yüzde 50 arttı” denildi.

Yine iş cinayetlerinde göçmen/mülteci işçilerin ölümünde yüzde 40’lık bir artış yaşandığının vurgulandığı raporda, iş cinayetleri sonrası adaletsizlik ve cezasızlığın sürdüğü belirtildi.

‘OHAL ZEMİN HAZIRLADI’

Raporda, OHAL’in olumsuz uygulamaların hayata geçmesi için zemin hazırladığına değinildikten sonra, Çapa’da, İSKİ’de, Bony Çorap’ta işyeri İSİG temsilcisi olan işçilerin işten atıldığına vurgu yapılarak, “Sebebi ise görevlerini yapmaları, yani; gıda zehirlenmesine karşı çıkmaları, işyerinde işçi sağlığı yasasının uygulanmasını istemeleri ya da işçi ölümlerini ve mücadele edilmesi gerekliliğini paylaşmaları” denildi.

Bir Cevap Yazın