“Sayan’ın bırakılması MİT’e cesaret verecek”

Sol Parti milletvekili Ulla Jelpke, Kürt siyasetçilerine yönelik suikast planlayan MİT ajanı Mehmet Fatih Sayan'ın şartlı tahliye ile serbest bırakılmasını sert şekilde kınadı.

0
42

ANF’ye konuşan Jelpke, Hamburg mahkemesinin kararının MİT’in Almanya’daki faaliyetlerini cesaretlendireceğini söyledi.

Avrupa’daki Kürt siyasetçileriyle ilgili bilgi toplayıp, suikast planlayan MİT ajanı Mehmet Fatih Sayan’ın yargılanması geçtiğimiz Salı günü sonuçlanmıştı. Hamburg Yüksek Mahkemesi 15 Aralık 2016’dan bu yana tutuklu bulunan ve bir aydır yargılanması süren Sayan’ın 3 yıllık ‘adli kontrol’ şartıyla serbest kalmasına karar verdi.

Kürt siyasetçilere suikast planı belgelerini görmezden gelen ve savcılığın istediği 2 yıl 6 hapis cezasını fazla bulunan mahkeme, bu kararına gerekçe olarak Sayan’ın çalışmalarının küçük çaplı olduğunu ve Alman devleti için tehdit oluşturmadığını öne sürmüştü. Ayrıca Sayan’ın ajanlık faaliyetlerinin profesyonel olmadığı iddia edilmişti.

“MAHKEMENİN KARARI MİT’E ‘DEVAM’ DEMEK”

Sol Parti milletvikili Ulla Jelpke, MİT ajanı Sayan’ın Hamburg mahkemesi tarafından serbest bırakılmasını sert şekilde kınadı. Erdoğan’ın rejminin Almanya’daki faaliyetlerini izleyen ve Kürtlerin kriminalize edilmesi politikalarına karşı çıkan vekillerin başında gelen Jelpke, ANF’ye verdiği demeçte şunları söyledi:

“Almanya’da MİT ajanlarına hala ceza verilmemesi ve en son Sayan’ın da adli kontrol şartıyla serbest bırakılması Alman yargı sisteminin acizliğini gösteriyor. Çünkü aynı yargı sistemi Kürt siyasetçileri ve Münih’te yargılanan Türk komünistleri için ağır hapis cezaları istiyor. Bu insanların somut suçlarına ilişkin hiç bir delil olmaması ve üstelik Sayan’ın MİT için çalıştığının belgelenmesi ve suikast planlarını yapması durumun vahametini gösteriyor.”

Bu kararın Alman güvenlik birimlerinin AKP rejimiyle açık bir cephede karşı karşıya gelmek istemedikleri anlamına geldiğine dikkat çeken Sol Partili parlamenter, böylelikle Türk devletinin muhaliflerinin takip edilmesi faaliyetlerinin cesaretlendirileceğini söyledi. Jelpke, Hamburg’daki kararın MİT’e ‘devam’ mesajı niteliğini taşıdığını belirterek şu uyarı yaptı:

“MİT ajanlarının serbest bırakılması ve elini kolunu sallayarak dolaşması Alman güvenlik birimlerinin de yaşanabileceklerden sorumlu kılıyor. Almanya’da yaşayan Kürt siyasetçilerine yönelik olası saldırılırda bu ihmalin göz ardı edilmemesi gerekiyor.”

İFADESİNİ SÜREKLİ DEĞİŞTİRDİ

2013 yılından bu yana MİT’e çalıştığı tespit edilen Sayan, ajan kimliğinin deşifre olmasından sonra 12 Aralık 2016 günü Hamburg’ta Federal Göç ve Mülteciler Dairesi’ne gidip iltica başvurusunda bulunmuştu. Buradaki ilk ifadesinde MİT’in Kürt siyasetçilerine yönelik hazırladığı suikast ekibinde olduğunu anlatan Sayan, Şubat 2017’de Federal Emniyet Teşkilatı (BKA) ekibine ise bambaşka şeyler anlatmaya çalıştı.

Sayan aynı tavrını duruşma sırasında da sergilemiş, suçlamaların hemen hepsini özel hayatındaki tesadüflere bağlayıp ret etmiş, MİT’i aklayıp suçu Gülen Cemaati’ne yakın polislere atmak istemişti. Sayan duruşmada “Hakkımda çıkan haberleri iltica başvurusunun kabul edilmesi için doğruymuş gibi kabul ettim” demesi dikkat çekmişti.

 

Konuyla ilgili haberler:

https://anfturkce.net/guncel/ajan-sayan-mIt-in-mobil-elamaniydi-96523

https://anfturkce.net/guncel/mIt-in-suikast-planlari-sadece-koc-la-sinirli-degildi-96489

https://anfturkce.net/guncel/mIt-ajani-sayan-in-avukati-daIS-cileri-de-savunuyor-96014

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here