Sendikalar: Havalimanı işçilerinin direnişi yayılacak

İnşaat işçileri sendikaları, 3. Havalimanı direnişine katılanların tutuklanmasını protesto ederek, dayanışma kampanyası başlattı. Sendikalar, "3. Havalimanı işçileri işçi sınıfının tamamına bir ses ve çığlık verdiler. Bu başka fabrikalara da örnek olacak"

0
79

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na (DİSK) bağlı İnşaat ve Yapı İşçileri Sendikası, İnşaat İşçileri Sendikası ve Devrimci Yapı İşçileri Sendikası, 3. Havalimanı’ndaki direnişte, sendikacıların da bulunduğu 27 işçinin tutuklanmasını protesto etmek etti. DİSK Genel Merkezi’nde düzenlenen ortak basın toplantısında, “Tutuklanan işçiler ve sendikacılar serbest bırakılsın. İşçilerin tüm talepleri kabul edilsin. Köle değiliz” pankartları asıldı.

‘KÖLELİK KOŞULLARI’NA DİKKAT ÇEKİLDİ

İnşaat ve Yapı İşçileri Sendikası (İYİ-SEN) Genel Başkanı Ali Öztutan “Tüm şantiyelerde kölelik koşulları mevcut. Son eylemle birlikte verdiği yanıtla Türkiye’deki pek çok işçinin sesi oldu. Bu çok değerlidir. İnşaat işçisinin sesini kısmaya çalışıyorlar. Bir tarafta olanların medyası ve çalışanları, reklamları veren bu patronlar. Biz de bunların karşılarında bir güç oluşturmak zorundayız” dedi. 

‘HEPİMİZ DESTEK OLMALIYIZ’

İnşaat ve Yapı İşçileri Sendikası Örgütlenme Sekreteri Kadir Kurt ise “Sadece bu üç sendika ile değil, her kurumla bu süreci göğüslemek istiyoruz. 3. Havalimanı işçileri işçi sınıfının tamamına bir ses ve çığlık verdiler. Bu başka fabrikalara da örnek olacak. Tutuklanan arkadaşlarımızla desteğimizi de sürdüreceğiz” diye belirtti. 

DAYANIŞMA ÇAĞRISI

Kurumlar adına ortak basın metnini ise Dev –Yapı İnşaat Yol Sendikası Genel Sekreteri Nihat Demir okudu. Demir, 3. Havalimanı’nda iş cinayetlerine, kölece çalışmaya, insanlık dışı barınma-beslenme-ulaşım koşullarına karşı 600’den fazla arkadaşlarının gözaltına alındığını hatırlatarak, 20’yi aşkın arkadaşlarının da tutuklandığını söyledi. 

Demir, “Başta sendikalar olmak üzere emekten ve işçi sınıfı mücadelesinden yana olan aydınları, meslek ve demokratik kitle örgütleri ile siyasi partileri, havalimanı işçileriyle dayanışmaya çağırıyoruz” dedi.

İMZACILAR

İmzacı kurumlar şunlar:

“DİSK, KESK,TMMOB, TTB, Gıda-İş, Limter-İş, Sine-Sen, Emekliler Dayanışma Sendikası, Genç İşçi Derneği, Emekçiler Derneği, Alınteri, Adalar Demokrasi Meclisi, Birleşik Devrimci Parti, Demokratik Bölgeler Partisi, Demokratik Toplum Kongresi, Demokrasi İçin Birlik, Devrimci Anarşist Faaliyet, Devrimci Hareket, Diyalog Grubu, Emekçi Hareket Partisi, Emek Partisi, Ezilenlerin Sosyalist Partisi, Halkların Demokratik Kongresi, Halkların Demokratik Partisi, Halkların Demokratik Partisi Gençlik Meclisleri, Halkların Demokratik Partisi Kadın Meclisleri, Mücadele Birliği Platformu, Partizan, Sosyalist Meclisler Federasyonu, Tutsaklarla Dayanışma İnisiyatifi, Türkiye İşçi Partisi, Türkiye Komünist Hareketi, Yeni Demokrat Gençlik, Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi, Yurttaş Girişimi, 78’liler Girişimi.”

Bir Cevap Yazın