Silivri 9 No’ludaki tutsaklara işkence!

Silivri 9 No’lu Cezaevi’nde, faşist uygulamaları protesto eden siyasi tutsaklara işkence yapıldığı ortaya çıktı. 

0
98

Keyfi uygulamaların sınır tanımadığı Silivri 9 No’lu Cezaevi’nde  siyasi tutsaklara yönelik saldırılar hız kesmeden sürüyor. Giderek yoğunlaşan bu hak ihlallerini protesto eden tutsakların, gardiyanlar tarafından her gün saldırıya uğradıkları Salih Kanza’nın gönderdiği mektupla ortaya çıktı. 

‘ŞİDDETİN DOZU ARTTI’

Kanza mektubunda , yayın-mektup kitap yasaklarına, sohbet haklarının gasp edilmesine ve aralarında  ÇHD Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı’nın da  bulunduğu  İsmail Akkol ve Gülten Matur’un tecritte tutulmasına karşı Haziran ayından itibaren   havalandırmalarda başlattıkları oturma eylemlerine  cezaevi idaresinin tarafından işkenceyle cevap verildiğini yazdı. Özellikle Temmuz ayından bu yana şiddetin dozunun arttığını, koğuşları basan gardiyan tarafından işkenceye maruz kaldıklarını anlatan Kanza, Alişan Gül, Onur Gül, Ali Yılmaz, Alican Toptaş, Olcay Abalay,  Rıza Özçolak, Murat Doğan, Yılmaz Viraner isimli arkadaşlarının darptan dolayı vücutlarının yara bere içinde kaldığına dikkat çekti. Kanza, bu saldırılar sırasında Olcay Abalay’ın dudağının patladığını, Rıza Özçolak’ın ise çetesinin yarıldığını ve 6 dikiş atıldığını aktardı.  

SALDIRI YETMEDİ, CEZA DA VERDİLER!

Bu yetmiyormuş gibi saldırılar sonrası  haklarında da disiplin cezaları açıldığını aktaran Kanza, haklarında yıllara varan ziyaretçi, iletişim, hücre cezaları verildiğine ve verilmeye de devam edildiğine dikkat çekti. Salih Kanza, mektubunu şöyle bitirdi: “Anlayacağınız bizler hakkımızı istediğimiz için direniyoruz ve her defasında hakaret, küfür ve işkencelere maruz kalıyoruz. Büyük bedellerle kazandığımız haklarımızın gasp edilmesine izin vermeyeceğiz.”

Bir Cevap Yazın