Strasbourg’daki açlık grevi eylemi 19’uncu gününde

Fransa’nın Strasbourg kentinde Öcalan’a yönelik tecridi kırmak amacıyla başlatılan ve 19’uncu gününe giren açlık grevi eylemine birçok siyasetçi, kurum temsilcisi, gazeteci ve halktan yoğun ziyaretler var.

0
38

En son Eylül 2016’da kardeşi Mehmet Öcalan’ın ziyaret edebildiği Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik mutlak tecride karşı Strasbourg’da başlatılan süresiz-dönüşümsüz açlık grevi, 19’uncu gününde sürüyor.

15 açlık grevi eylemcisi, her gün farklı ülkelerden ziyaretçi kabul ediyor.

Açlık grevi eylemini bu Cuma günü Muş eski milletvekili ve HDK-Avrupa yönetiminden siyasetçi Demir Çelik ile birlikte çok sayıda kişi ziyaret etti.

Burada bir konuşma yapan Demir Çelik, Öcalan’a yönelik ağır izolasyona dikkat çekti. Buna karşı düzenlenen eylemi selamlayan Çelik, Öcalan’ın esaretinin aynı zamanda Kürtler ve diğer halkların esareti anlamına geldiğini söyledi.

Halklar üzerinde yürütülen savaşa karşı kendilerinin bir yandan ezilen halkların özgürlüğünü diğer yandan da demokratik özerkliği istediklerini vurgulayan Çelik, AKP-MHP diktatörlüğünün Kürt ve Türk halklarının geleceğine el koyduğunun dile getirdi.

Çelik, faşizme ve Erdoğan diktatörlüğüne karşı halkların birlikte mücadele edeceğini ve direnişi yükselteceklerinin altını çizdi.

BODENSEEE BÖLGESİNDEN EYLEMLERİ ARTTIRMA SÖZÜ

Bugünkü eylemi ziyaret edenler arasında Almanya’nın güneyindeki Bodensee Gölü çevresindeki şehirlerden gelen onlarca Kürdistanlı da vardı.

Burada Bodensee Halk Meclisi üyeleri adına konuşan Ahmed Baytar, Öcalan’ın 20 yılı bulan esaretinin kabul edilemeyeceğini söyledi.

Halkın buna karşı her alanda eylemde olduğunu ve zulme direndiğini söyleyen Ahmed Baytar, Kürt halkı üzerinde oynanan oyunlara dikkat çekti.

Kürt halkı ve Önderi Öcalan üzerindeki zulme karşı zindanlarda ve Avrupa’da açlık grevine gidildiğini hatırlatan Ahmed Baytar, tüm Kürt halkının ve dostlarının Avrupa’da eylemlerde olması çağrısı yaptı. Baytar, bu amaçla yarın Bodensee bölgesinde çadır eylemi başlatacaklarını da duyurdu.

Bir Cevap Yazın