Temelli ve Buldan: Kürt ittifakı büyütülmeli

HDP ve ittifak kurulan Kürt partileri, Amed'de açıklama yaptı. HDP eş genel başkanları, ittifakın ülkenin kaderini değiştirdiğini ve büyütülmesi gerektiğini belirtti.

0
22

HDP eş genel başkanları Pervin Buldan ve Sezai Temelli, 31 Mart seçimlerinde ittifak yaptıkları Kürt partilerinin temsilcileri ile birlikte, HDP Amed İl Örgütü binasında açıklama yaptı. 

İttifak partilerinin ortak açıklamasının okunmasının ardından söz alan Buldan ve Temelli, şu değerlendirmelerde bulundu:

TEMELLİ: BAŞARIDA İTTİFAKIMIZIN PAYI BÜYÜK

Sezai Temelli:  “31 Mart seçimlerinde ortaya koyduğumuz strateji büyük bir başarı ortaya koymuştur. Türkiye’de siyaset kulvarı değişmiştir. İktidarın, AKP-MHP blokunun dayattığı otoriter rejimin devam edemeyeceği seçim sonuçları ile ortaya çıkmıştır. Bu büyük başarı Türkiye’de tıkanmış olan demokrasi ve barış yolunu açacaktır. Ortaya çıkan başarıda burada yaptığımız ittifakın payı büyüktür, çok büyük katkısı olmuştur. 

Bir seçim stratejisinin başarıya ulaşmasında bu ittifakın gerçekleşmesi önemlidir ama bu ittifakın bundan öte anlamları da vardır. Çünkü Türkiye halkları ve Ortadoğu coğrafyası seçimden öte toplumsal barışı beklemektedir. Bu beklentiyi karşılamak hepimizin görevidir. Dolayısıyla ortaya koyduğumuz ittifak kültürünü bundan sonra genişleterek sürdürme sorumluluğumuz vardır. Bu seçimde elde ettiğimiz başarı ve yan yana gelerek yarattığımız etki, Türkiye ve Ortadoğu’da genişleyerek sürecektir. Bu süreçte emeği geçen tüm yoldaşlarıma, ittifak partilerinin tüm temsilcilerine teşekkürlerimi sunmak istiyorum.”

BULDAN: STRATEJİMİZ ÜLKENİN KADERİNİ DEĞİŞTİRDİ

Pervin Buldan: “Şu anda burada bulunan ittifak dolayısıyla gerçekleştirdiğimiz 7 partinin genel başkanına teşekkür etmek istiyorum. Çok yoğun bir kampanya süreci gerçekleştirdik. Bu kampanya sürecinde ittifak gerçekleştirdiğimiz siyasi partilerin büyük bir emeği, çabası oldu. Ve seçim kampanyası boyunca her yerde ittifakın ruhuna uygun bir şekilde el ele omuz omuza yürümenin ne kadar önemli olduğunu gördük. 

Bizim yaptığımız güç birliği ve ittifakın Türkiye’deki seçim sonuçlarına nasıl yansıdığını ve stratejimizin Türkiye’nin kaderini nasıl değiştirdiğini gördük. Bu başarıda özelikle Kürdistani partilerle yaptığımız ittifakın önemli bir rolü var. Çünkü bu ittifak aslında burada yapılmış olabilir ama bunun sinerjisi Türkiye’nin her yerine yansımıştır. O yüzden bizim İstanbul’daki başarımızın altında da Kürdistani partilerle gerçekleştirdiğimiz ittifakın etkisi var. Dolayısıyla Türkiye’de Kürtlerin ve HDP’nin stratejik anlamda başlattığı ittifakın büyük bir kazanım elde ettiğini belirtmek istiyorum. 

‘İTTİFAKI GÜÇLENDİRMELİYİZ’

Bu kazanımın önümüzdeki günlerde, önümüzdeki aylarda, önümüzdeki yıllarda da daha fazla ete kemiğe bürünmesi, güçlenerek, çoğalarak sürmesinin önemini ifade etmek isterim. Kazanmış olduğumuz belediyelere sadece kazanılmış bir belediye olarak bakmamak, tarihsel bir kazanım olarak bakmak lazım. Biz bugün belki belediyeleri teknik olarak kazandık ama bunun altındaki tarihsel kazanım daha da önemlidir. Bu ittifakın önümüzdeki yüz yıllara nasıl sirayet edeceğini görmek gerekir.”

 

//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Bir Cevap Yazın