Jineoloji dergisinin 6’ıncı sayısı okuyucularıyla buluşuyor

Bilim kuram dergisi Jineoloji 6’ıncı sayısı okuyucuyla buluşmaya devam ediyor.

0
53

Jineoloji dergisinin bu sayısında ‘Kadın Doğasına Bakış’ başlığı ile çıkan dergi, doğayı sınırlamayan, kötülemeyen ve kutsamayan bir dil ile kadının doğayla ilişkisini, kadının doğa ile olan bağı üzerine yazılar yer alıyor

İlk defa 2016 yılı 8 Mart’ın da yayın hayatına başlayan dergi: Sosyal Bilimlerin Krizi ve Jineoloji, Kadın Devrimi ve Jineoloji, Öz Savunma Olarak Jineoloji, Ortadoğu Krizine Çözüm Arayışları ve son olarak da Kadın Doğasına Bakış ile okuyucularıyla buluşmaya devam ediyor.

‘KADIN DOĞASINA İLİŞKİN BİRÇOK YAKLAŞIMI ELE ALIYORUZ’

Jineoloji editörlerinden Hevi Nimet Gatar derginin son sayısına ilişkin, “Bu dosya konusu içerisinde Kadın Doğasına ilişkin birçok yaklaşımı ele alıyoruz. Kadın Doğasına ontolojik, epistemolojik ve aynı zamanda kadın doğasına sosyolojik olarak nasıl yaklaşabiliriz meselesini tartıştıran bir noktadan yazılar yayınlandı. Patriarkal ideolojiye dair eleştirel bir yazı kaleme alan Emilia Rojo – Heide Göttner-Abendronth iktidarın ve onun toplumsal cinsiyet kodlarının kendimizi görme biçimlerini, bilgi yapılanmalarımızı nasıl etkilediği üzerinde dururken, ataerkil olmayan toplum biçimlenmesi ve düşüncesinin araştırılması, anlaşılması yönünde önemli belirlemelerde bulunuyorlar” şeklinde konuştu.

Aynı zamanda sanat tarihinde ilk defa kadın doğası nasıl el alındı ve sanat tarihinde kadın doğasına karşı nasıl yaklaşımlar gerçekleştirildiğine dair dosya konusu ile Feryan Saygılıgil’in bir yazısı yer aldığını belirten Hevi, “Bunu dışında kadın doğası dediğimizde zaten doğa kavramı kendini ekoloji ile de tanımladığı için eko-feminist bakış açısıyla kadın doğasını anlatan ve kadın doğasına yaklaşım geliştiren bir yazı ile Ecehan Balta’da bu sayıya katkı sunanlardan” dedi.

Dergide 2 atölyenin de çalışmalarını derleme olarak yayına aldıklarını söyleyen Hevi şunları dile getirdi: “Bunlardan birisi Diyarbakır Eğitim Sen Şubesi’nin yazmış olduğu Annelik dosya konusu bir diğeri de Dicle Üniversitesi öğrencileri ile birlikte düzenlemiş olduğumuz Beden-Beden Estetiği-Beden Politikası üzerinden kadın doğasıydı. Bu iki dosya konusu hem atölyelerin nasıl hayata geçirdiğimizi hem de atölyede ki işleyişimizi anlatan iki hoş yazı oldu. Dolayısıyla dosya konuları şuan için hem kadın doğasını hem de kadın doğasına yaklaşımları anlatan ve çözümleyen geniş kapsamlı bir yazı oldu. Okurlarımıza keyifle okumalarını öneririz.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here