Nadia Murad: Nobel ödülü kadınlar için çok şey ifade ediyor

Nobel Barış Ödülü, DAİŞ çetelerinin kaçırarak cinsel köle haline getirdiği Êzidî Kürt Nadia Murad’a verildi. Murad, Nobel Barış Ödülü’nün sadece kendisi için değil tüm kadınlar için çok şey ifade ettiğini söyledi.

0
44

2018 Nobel Barış Ödülü, Nadia Murad ile birlikte Kongolu jinekolog Denis Mukwege’ye verildi.

Ödül ardından Êzidî kadınlarının yaşadığı trajedi bir kez daha tüm dünya medyasının gündemine gerdi. Murad’ın portresi, yaşadıkları, DAİŞ vahşetine geniş yer verildi. BM’den Irak Cumhurbaşkanı’na bir çok devlet ve uluslararası kurum, Murad’ı kutladı.

https://platform.twitter.com/widgets.js

Murad ödülü aldıktan sonra yaptığı açıklamada “yaşadıklarını anlatmanın kendisi için kolay olmadığını” belirtirken, özellikle Ortadoğu kadınlarının cinsel köle olduklarını söylemelerinin çok zor olduğunu hatırlattı. Murad, Nobel Barış Ödülü’nün “sadece kendisi için değil, Irak’taki ve dünyadaki tüm kadınlar için çok şey ifade ettiğini” vurguladı.

Murad, 3 Ağustos 2014’te DAİŞ çeteleri Şengal’e yönelik soykırım saldırılarında bulunduğunda kaçırılan binlerce kadın ve kız çocuğu arasındaydı. Alıkonulan erkeklerden bazıları hariç, hemen hepsi katledildi ve toplu mezarlara atıldı. Erkek çocuklar zorla silah altına alındı, babalarını katledenlerin tetikçileri haline getirilmeye çalışıldı. Kadınlar ve kız çocukları cinsel köle statüsüne indirgendi, sayısız kere işkence ve tecavüze uğradı. Nadia Murad, kaçırıldığında sadece 21 yaşındaydı.

Bir Cevap Yazın