Efrînli aydınlar Şehba’da da çalışıyor

Efrîn Aydınlar Birliği, Efrîn’in işgaliyle birlikte Şehba’ya geçen bir bölümü kamplarda yaşayan halkın yanında. Aydınlar, çalışmalarına burada da devam ediyor.

0
40

Türk devletinin Efrîn’i işgalinden sonra Şehba’ya geçen Efrînliler, bir taraftan mülteci koşullarına karşı yaşam mücadelesi verirken diğer taraftan da dillerini ve kültürlerini kaybetmemek için imkanlar yaratıyor. Efrîn’de 2016’da kurulan Aydınlar Birliği, Şehba’da kurulan Serdem Kampı’nda çalışmalarına devam ediyor. Kürt ve sanattın bir çok dalıyla ilgili faaliyetlerini sürdüren Aydınlar Birliği, kampta bir kütüphane de kurmuş.

Efrîn Aydınlar Birliği Eşbaşkanı Usema Ahmed, yaşanan direnişin geleceğe taşınması için mücadele ettiklerini söyledi. Şair ve eleştirmen olan Ahmed, şöyle konuştu: “Biz de halkımızla birlikte Şehba alanına geçtik. İki ay merkezimiz yoktu. Halkın içinde çalışmalarımızı yürütüyorduk. Daha sonra bir merkez kurduk. Bu savaşta hem sivil halktan hem de savaşçılardan çok fazla şehid verdik. Biz de bu sürecin bir arşivini oluşturmak ama edebiyat, tarih ve sinema boyutunu geliştirerek yapmak istedik. Bu şekilde kendi aramızda bir iş bölümüne gittik. Abdullah Şikaki, tarih boyutunu yazacak. Sinema bölümünde Heysem Mistefa ve Mehdi Erselan yer alacaklar. Bu arkadaşlar, film ve kısa film çalışması yaptı. Yazılı bir tarihi, edebiyat boyutuyla oluşturuyoruz.”

YAPILAN ÇALIŞMALAR

Beş yıldır Efrîn’de gelişen Kürtçenin gelişimiyle birlikte özellikle gençlerin artan ilgisini değerlendirmek için çalışmalar yaptıklarını ifade eden Ahmed, şöyle devam etti: “Hikaye eğitim devresi açtık. Bu eğitimin 17 öğrencisi var. Dört aydır devam ediyor. En az hikaye yazan dört hikaye yazdı. Bir öğrencimiz 23 hikaye yazdı. Hikaye eğitiminden sonra senaryo eğitimine başladık. Yine, tiyatro çalışmalarımız var. Yüzyılın direnişinde yaşamını yitirenlerin hikayesinin anlatıldığı bir kitap hazırlığımız da var.” 

Usema Ahmed, halkın bu koşullarda mücadele etmesi ve kendi kültürünü korumaya çalışmasının çok önemli ve değerli olduğunu vurguladı.

Bir Cevap Yazın