İskan Amed, Komutan Adil’in kitabını yazdı

Askeri kanunla 1987’de gerillaya alındı. Gerilla içinde büyüdü, militanlaştı, komutanlaştı, yaşarken efsane oldu.  Kürt komuta sanatını icrası, savaş performansı enderdi. Adil Bilika’yı, silah arkadaşı İskan Amed, Kutsalın ve Lanetin Düellosu’nda anlattı.

0
19

Komutan Adil Bilika’nın bir komutan olarak geliştiği ve olgunlaştığı şartları ve Kürt özgürlük mücadelesinde Botan’ın neyi ifade ettiğini, ‘Kutsalın ve Lanetin Düellosu’ adlı kitabında yalın bir dille anlatan gerilla İskan Amed ile konuştuk.

Gerilla edebiyata neden bu kadar önem veriyor?

Gerilla için zaten yaşamın kendisi edebiyattır; gerilla edebiyatla içli dışlıdır. Gerilla yaşamı doğayla bütünlüklü olduğu için kendisini destansı bir mücadelenin içinde buluyor. Ancak gerilla, kendisini ifade edebilir, yazabilir. Dışarıdaki insanlar araştıramaz, yazamaz ve inceleyemez demiyoruz, çünkü bizim dışımızda da gerilla sevgisi ve özlemiyle dolu nice insan var ve onlar da gerillayı anlatabilir. Gerillanın, kendi kendini yazması, ifade etmesi, yaşamını ve tarihini anlamlandırması başlı başına bir edebi çalışmadır.

Bir Cevap Yazın