‘Para olmadan alternatif bir eğitim modeli mümkün’

Alternatif eğitimin mümkün olduğunu gösteren Zeytinburnu Kültür Evi, çocukları yarıştırmadan onlara, parasız eğitimin kapısını açıyor.

0
71

Bir grup genç tarafından Geçtiğimiz yıl Mayıs ayında kurulan Zeytinburnu Kültür Evi, matematikten santranca, gitardan İngilizce dersine kadar tüm branşlarda çocuklara alternatif eğitimin kapılarını açıyor. Bir proje kapsamında kurulan kültür evi, çocukların sadece ücretli alabildikleri bütün dersleri ücretsiz olarak sunuyor. Kolektif olarak kendisini sürdüren kültür evinin tüm eğitmenleri de gönüllü. Eğitmenler, atanamamış öğretmenlerden ve üniversite öğrencilerinden oluşuyor.

Kuruculardan Ufuk Osmanoğlu ve gitar atölyesi eğitmeni Tugay Arslan ile konuştuk.

‘PARASIZ EĞİTİM VERİLEBİLİR’

Osmanoğlu, Zeytinburnu Kültür Evi’ni var eden nedenleri anlatırken, kurumun bir proje olduğunu kaydetti. “Türkiye gibi bir ülkede yaşıyoruz ve yaşadığımız hiçbir şey güncel yaşamdan bağımsız değil” diyen Osmanoğlu, toplum nezdinde bir çürümenin ve yozlaşmanın olduğunu, buna karşı kendilerinin de alternatif yaşamı var etmek istediklerini kaydetti. Osmanoğlu, “Bir perspektifimiz var. Parasız da bir şeyler yapılabiliyor. Bilginin özel değil, kamusal alanda olması, bilginin paylaşılması gerekliliği üzerinde bir perspektifimiz var. Eğitmenlerde verilebilecek bir bilgi var, öğrencilerde de bu bilgiye ihtiyaç var. Bu eğitmen ve öğrenci bilgi akışını bir kanalda sağlayacak teknik anlamda bir mekana ihtiyacımız vardı ve bizler de bu mekanı var etmiş olduk” dedi.

‘ÇOCUKLAR OKULA GİDER GİBİ DEĞİL, BİLGİ İÇİN GELİYORLAR’

Bir Cevap Yazın