Rusya’da Kürtçe dil kursu açıldı

Rusya Federasyonuna bağlı Krasnodar kentinde Kürt çocukları için anadil kursu açıldı. Krasnodar Kürt Kültür Otonomisi öncülüğünde açılan kursa ailelerin yoğun desteği gözlendi.

0
67

Krasnodar Kürt Kültür Otonomisi ve bölgede toplum içinde aktif bazı Kürt girişimcilerin desteğiyle ilk Kürtçe dil kursu açıldı. Ağırlıkta çocuklar ve gençlerin kayıt yaptırdığı kursa bölgede yaşayan Kürtlerin ilgisi büyük.

İlk etapta yaş kategorisine göre üç ayrı sınıf biçiminde haftanın en az iki günü verilecek olan kursun öğretmenliğini İşxan Ankosi ile Nurê Aşiri üstlendi.

Eski Sovyet Kürtleri arasında şiir, besteler ve hikayelerle Kürt edebiyatına büyük bir katkı sunan İşxan Ankosi ilerleyen yaşına rağmen bölgede Kürt çocukların asimile olmaması ve ana dilleriyle halkına hizmet etmeleri için bu çalışmayı üstlendiğini söylüyor.

Ankosi, Rusya’da daha önce bu tür çalışmalara halkın ilgisinin daha büyük olduğuna dikkat çekerek, “Yirmi yıl önce halkımız Rusya’ya ilk olarak göç ettiğinde hepimizin temel bir kaygısı vardı” diye konuştu.

Bir Cevap Yazın