Şakiro’nun cebindeki iki kaset

Kürtlerin tarihi, coğrafyası, sürgünlüğü, yürek burkan, deli divaneye çeviren aşkları, dertleri, çileleri, coşkuları ve o seslerdeki feryatlar… Evet, dengbêjlerimizden bahsediyoruz.

0
40

Çıplak sesin tınısıyla bütünleşen, bir halkın tarihinin anlatıldığı dengbêjlik geleneğini Avukat Ömer Güneş ve Mühendis İbrahim Şahin Antolojiya Dengbêjan çalışması ile okuyuculara ulaştırdı.

Kürt müziğinin yapı taşı olan dengbêjlik; bünyesinde, bir halkın tarihini, sevgisini, acısını barındırıyor. Bütün evlerin kapısına uğrayan ve o evdeki her bir bireyin hayatından olan dengbêj ezgileri yüz yıllar geçse de güncelliğini koruyor.

Nubihar Yayınlarından çıkan Antolojiya Dengbêjan, Dengbêj Reso ve Dengbêj Şakiro kitapları Ömer Güneş ve İbrahim Şahin tarafından kaleme alındı. Serhat bölgesinden, Botan’a kadar saha çalışması yapan Güneş ve Şahin, kapalı kapılar ardında sandıklarda muhafaza edilen parçaları bulup bu kitaplarda bir arada getirdi. Her iki kitapta ilk kez göreceğimiz fotoğraflar da var. Meşakkatli ve kıymetli bir çalışmaya gönül veren Güneş ve Şahin’in hedefinde diğer dengbêjler de var. Avukat Ömer Güneş kitabını ve dengbêjleri konuştuk.

Bir Cevap Yazın