Yıkıntılar Arasında filmi: Basklı şairin şiirinden Sur ve Cizre

Sur ve Cizre’de yaşananları Basklı bir şairin şiirinden anlatan yönetmen Özcan Alper yaşananların benzer olduğuna dikkat çekiyor.

0
59

Sonbahar, Gelecek Uzun Sürer ve Rüzgârın Hatıraları filmlerinin yönetmeni Özcan Alper, 2015- 2016’da Sur, Cizre, Nusaybin’de yaşanan ablukaları “Yıkıntılar Arasında” ile beyazperdeye taşıdı. İlk kez bir animasyon film çeken Alper bu tercihin zorunlu politik koşullardan dolayı olduğunu söylüyor.

İlk gösterimini 66. San Sebastian Film Festivali’nde yapan filmin öyküsünü ise Alper şöyle anlatıyor: “Bask özerk bölgesinin en çok tanınan şairlerinden biri olan Jose Sarrionandia’nın şiirlerinden yola çıkarak film çekmemizi istediler. Sarrionandia 15 yıl hapiste yatmış daha sonra kaçırılmış ve şu an Küba’da sürgünde yaşayan bir şair. Jose Sarrionandia, Kürtlerin de tanıyabileceği bir şair çünkü o da hayatını Bask bölgesinin kültürünün yok olmaması için mücadele etmeye vermiş biri, bu yüzden hapisteydi. Bu projede 12 yönetmenden film istendi, Türkiye’de de benden. Şiirlerini Türkçede olmadığı için İngilizceden çevirtip okudum. Tema olarak bu topraklara yakın buldum ve Diyarbakır Sur’da bir şey yapmak istedim. Aslında kurmaca kısa bir film yapmayı planlıyordum ama o dönem abluka ve yasaklar devam ediyordu. Sur’a girmemiz mümkün olmadı. Bu durum da sandığımızdan uzun sürünce animasyon yapan arkadaşım Vrej Kassouny filmi bu şekilde yapalım dedi. Yani bazen zorunluluklar kendi imkânını da yaratıyor diyebilirim.”

EN ÇOK DA HAFIZA YOK EDİLMEYE ÇALIŞILIYOR

Bir Cevap Yazın