Yunus Dişkaya: Müzikle dolaysız bir ilişkim var

Yunus Dişkaya, “Müziğim ne kadar dinlenir bilmiyorum ama en azından dinlenildiği oranda insanları Kürtçe’ye, Kürt şairlere ve genel olarak bu ülkenin ve dünyanın vicdanı olduğunu düşündüğüm seslere maruz bırakacaktır” dedi.

0
136

Kendi anlatımıyla yalıtımsız bir odada yapıyor kayıtlarını Yunus Dişkaya. Bazen kedilerinin ve bahçesindeki köpeklerin sesleri bile karışıyor kayıtlara. Evde yazıyor, yapıyor. Önemli Kürt yazarları ve şairlerinin eserlerini kendisine özgün ve özellikle Kürt dinleyicinin içine vatan hasreti serpen sesiyle hayat veriyor Yunus Dişkaya. Kürtçe’de Cegerxwîn’e, Türkçe’de Karacaoğlan ve Sabahattin Ali’ye, Farsça’da Ömer Hayyam’a ses veriyor en çok, üçünün de şiirlerinden muazzam albümler yapıyor.

İnternet ortamında yayınladığı eserlerin şimdiden binlerce dinleyicisi var. Ev sanatçısı Dişkaya, ajansımıza yeni albümü, Kürt dili üzerindeki tahribatlar ve kendisine neden ‘ev sanatçısı’ dediğini anlattı.

Son çıkan albümünüz hakkında bilgi verir misiniz?

“HesretDefter” Fêrîkê Ûsiv’ın eserlerinin toplandığı üç ciltten ilkinin adı ve o kitaptaki şiirleri kapsıyor. Teknik olarak tek bir albüm ama bu kadar parçayı bir albüme tıkmak mümkün olmadığından üçe bölmüştüm ve toplam 33 parçayı içeren ilk iki albümü de kısa süre önce yayımladım. Ancak seçtiğim ama üzerinde henüz çalışmadığım şiirler vardı ve son albüme bıraktığım hazır besteler de genel olarak uzun şiirleri içeriyordu. Bu yüzden üç değil dört albümden oluşacak.

Kalan iki albümü başka şeyler deneyebilme umuduyla başka bir zamana bırakacağım. Arada da muhtemelen sözleri bana ait olan albümlerden birini ve Nevzat Çelik şiirlerinden oluşan albümü kaydedeceğim.

Bir Cevap Yazın