Amed’te 1 binbaşı öldürüldü

HPG gerillaları Amed’in Kocaköy ilçesinde düzenlediği eylemde 1 binbaşı ve 1 uzman çavuş öldürüldü.

0
61

Yazılı bir açıklama yapan HPG Basın İrtibat Merkezi (BİM), HPG gerillalarının eylemlerine ilişkin şunları belirtti:

“Şehit Azad Farqin ve Şehit Jinda Özgür Devrimci Hamlesi kapsamında güçlerimiz Amed’in Karaz (Kocaköy) ilçesinde bir eylem düzenlemiştir.

İşgalci TC ordusunun alandaki operasyonlarına istihbarat toplayan ve halkımızı kontralaştırma faaliyeti yürüten özel bir birliği güçlerimiz tarafından denetim altına alınmıştır. 26 Eylül günü saat 15.00 sularında güçlerimiz bu birliğin komuta gücünü hedefleyen bir eylem gerçekleştirmiştir. Üç kişilik bir araçla Karaz’a bağlı Rasulaynê ve Benê köyleri arasında hareket halinde bulunan düşman askerleri güçlerimiz tarafından pusuya düşürülmüştür. Yakın mesafeden ateş altına alınan araçta bulunan Karaz ilçe jandarma komutanı olan 1 binbaşı ile 1 uzman çavuş öldürülmüş, 1 astsubay ise yaralı olarak kaçmıştır.

TÜRK ORDUSU TEPÊ XWEDÊ’DE OPERASYON BAŞLATTI

İşgalci TC ordusu 27 Eylül günü Güney Kürdistan’a geçerek Barzan bölgesine bağlı Tepê Xwedê silsilesi ve çevresine yönelik bir operasyon başlatmıştı.

Yer yer çatışmaların yaşandığı operasyonda güçlerimiz düşman gücüne yönelik eylemler düzenlemektedir.

Bu eylemler kapsamında güçlerimiz 28 Eylül günü saat 16.00’da Bayrak tepesindeki düşman birliğini yakın mesafeden hedeflemiştir. Etkili bir şekilde vurulan düşman birliğinden tespit edilebilen 1 düşman askeri öldürülmüştür.

Düşman güçleriyle 28 Eylül günü Adil Beg bölgesinde yaşanan çatışmalarda işgal girişimine karşı kahramanca direnen ve düşmanın ilerleyişini engellemek için fedaice çarpışan 3 yoldaşımız şehadete ulaşmıştır.

DERSİM’DE ÇATIŞMA

27 Eylül günü saat 16.00’da Dersim’in Nazimiye ilçesine bağlı Şehit Zilan alanında işgalci TC ordusunun askerleri ile karşılaşan gerillalarımız, düşman güçleri ile bir çatışmaya girmiştir. Kısa süreli yaşanan çatışmadaki ölü ve yaralı düşman askeri sayısı tespit edilememiştir.

Çatışmaya giren birliğimiz sağlam bir şekilde üs alanlarına ulaşmıştır.

Çatışma ardından kobra tipi taarruz helikopterleri alanı bombalamış, skorsky tipi helikopterler ise alana indirme yapmıştır. Düşman güçlerine ait kobra tipi helikopterler saat 18.00’da alanı tekrar bombalamıştır. Bombardımanlar sonucunda arazide yangın çıkmıştır.

Ertesi gün saat 16.00 sularında kobra helikopterlerinin desteğinde kısmi olarak alandan çekilen operasyon gizli birliklerin desteğinde devam etmektedir.

ŞEMDİNLİ’DE TÜRK ORDUSU OPERASYON BAŞLATTI

27 Eylül günü işgalci TC ordusu Hakkari’nin Şemzînan (Şemdinli) ilçesine bağlı Şikerê Sipî tepesi çevresinde bir operasyon başlatmıştır.

AMED’DE OPERASYON

26 Eylül günü saat 18.30’da işgalci TC ordusu İnsansız Hava Araçları desteğinde Amed’in Lice ilçesine bağlı Sisê alanında bir operasyon başlatmıştır.

27 Eylül günü saat 13.30’da savaş uçakları alanı bombalamış, saat 15.30 sularında ise skorsky tipi helikopterler alana indirmeler yapmıştır. Kobra helikopterler, obüs ve havan topları ile alanı bombalayan işgal operasyonu aynı gün akşam saatlerinde sonuçsuz geri çekilmiştir.

GERİLLA ALANLARINA SALDIRI

İşgalci TC ordusuna ait savaş uçakları, 28 Eylül günü saat 20.00’da Medya Savunma Alanları’nın Zap bölgesine bağlı Çiyayêreş mıntıkasını ve aynı gün 20.00 ile 21.00 saatleri arasında Avaşin bölgesine bağlı Dola Konferansê mıntıkasını bombalamıştır.”

                </div>
<div id="ad-spot-A2">
<a href="//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js">//pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js</a>


(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here