‘Başûr halkı artık güvenlik kurumlarına güvenmiyor!’

Güney Kürdistan Parlamentosu İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Soran Omer, Kürdistan’ın güvenlik kurumlarının “siyasetin bir parçası” haline geldiğini, bundan dolayı “halkın artık güvenlik kurumlarına güvenmediğini” belirtti.

0
54

Güney Kürdistan Parlamentosu İnsan Hakları Komisyonu Başkanı ve Komeley İslami Milletvekili Soran Omer, 22 Temmuz’da Hewler Valiliğine yönelik yapıldığı iddia edilen saldırıdan sonra partilerinin suçlanması ve Güney Kürdistan ile Irak seçimlerine ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu.

‘SALDIRI BÜYÜK BİR TİTİZLİKLE İNCELENMELİ’

Omer, Hıristiyan bir kişinin hayatını kaybettiği Hewlêr Valiliğine dönük yapılan silahlı saldırıdan sonra partilerinin suçlanmasına ilişkin şunları belirtti:

“3 genç tarafından Hewlêr Valiliğine yapılan silahlı saldırıyı, Komeley İslami olarak lanetle kınıyoruz. Burada yapılması gereken, her şeyden önce güvenlik kurumları tarafsız bir şekilde hükûmeti ve tüm yurttaşları korumalıdır. Güvenlik güçlerine büyük bir güven duyulmalı. Gerçekleşen her olayı büyük bir titizlikle incelenmeli ki halk güvenebilsin. Asayiş güçleri güvenlik konularında siyasi güçlere dayanmazlar. Adil bir şekilde olayları incelerler. Asayişin temel görevi halkın güvenliği ve korunmasıdır. Ama bu yapılmıyor. Bunun için artık halkın güvenlik güçlerine güveni kalmamıştır. Bundan dolayı asayiş Kürdistan bölgesinde geniş bir incele yapmalı ve olaylar hakkında halkın kafasında kuşkulara yer kalmayacak şekilde sonuçlandırmalıdır.”

Bir Cevap Yazın