Bernard Kouchner: Türk işgalciliğine karşı durmalıyız

Uluslararası Efrîn’de Demografik Değişim ve Etnik Temizlik Forumu, Kuzey ve Doğu Suriye’nin Amude kentinde yapılıyor. Fransa eski Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner, "Türk işgalciliğinin şiddet uygulamalarına karşı durmalıyız" dedi.

0
39

Rojava Stratejik Araştırmalar Merkezi’nin organize ettiği Uluslararası Efrîn’de Demografik Değişim ve Etnik Temizlik Forumu, çok sayıda siyasetçi ve aydının katılımıyla Kuzey ve Doğu Suriye’nin Amude kentinde yapılıyor.

Forumun açılış konuşmasını Stratejik Araştırmalar Merkezi yöneticilerinden Dr. Ehmed Sino yaptı. Ardından Türk devletinin Efrîn’deki saldırılarının yer aldığı bir sinevizyon gösterimi yapıldı.

Foruma katılan Fransa eski Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner, Türk devletinin Efrîn işgali ve yaşanan saldırılara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Kouchner, “Türk işgalciliğinin şiddet uygulamalarına karşı durmalıyız. Öncelikle Kürtlere yönelik bu yapılanlara karşı neden bu kadar sessizlik olunduğunu sormalıyız. Rojava halkı bizim için önemlidir, çünkü her taraftan komşularının ihlallerine maruz kalıyor” dedi.

Kouchner, ülkelerine geri döndüklerinde Türk devletinin öldürme, zorla göç ettirme ve demografiyi değiştirme politikalarının durdurulması için ciddi bir şekilde çalışacaklarını vurguladı.

Rusya, İran, ABD gibi dünya devletlerinin Ortadoğu’da hakimiyet kurmak istediğini kaydeden Kouchner, Rojava halkının Ortadoğu’ya yönelik siyasetlerden doğrudan etkilendiğini belirtti.

Fransa eski Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner, Rojava halkıyla birlikte olduklarını da söyledi

Bir Cevap Yazın