Bulut: Devletin zulmünü hiç unutmayacağım

90'lı yıllarda Amed'in Lice ilçesine bağlı Cumarê (Kabakaya) köyünde yaşayan Saliha Bulut, gözaltında 5 yakınının kaybedildiğini anlatarak, "Bin yıl da yaşarsam, bu devletin bize yaptığı zulüm aklımdan çıkmayacaktır" dedi.

0
136

90’lı yıllarda JİTEM, kontrgerilla gibi paramiliter yapıların Kürdistan ve Türkiye’de Kürt devrimcileri kaçırarak kaybetmeleri faili meçhul cinayetler olarak adlandırılmıştı. Fakat yıllar sonra bu kaçırma ve cinayetleri işleyenlerin itirafları gündemleşince, faili meçhul diye adlandırılan bu süreç yerini faili belli cinayetlere bıraktı. Resmi rakamlara göre 17 bin, gayri resmi rakamlara göre ise bu sayıdan daha fazla kişi Türk devletinin oluşturduğu bu yapılar tarafından ya kaybedildi ya da katledildi.

Bulut ailesi de 90’lardaki kaybetme ve katletme politikalarının maruzu olmuş. Ailenin 5 ferdi kaçırılarak katledilmiş. Amed’in Lice ilçesine bağlı Cumarê (Kabakaya) köyünden olan Bulut ailesi, 1985 yıllından şimdiye kadar devletin baskılarının hedefi olarak yaşıyor. Ailenin ilk kaybedilen ferdi olan Fahri Bulut’tur. Fahri Bulut, 1994 yılında ardından ailenin 4 ferdi daha kaybettiriliyor. Fahri Bulut’un cenazesi henüz bulunmazken, kardeşleri olan Ramazan ve Ekrem Bulut ile amcasının oğlu Ali Bulut’un kemikleri yıllar sonra bulundu.

Bir Cevap Yazın