HPG’den eylem ve operasyonlara ilişkin açıklama

HPG Basın İrtibat Merkezi, Rubarok karakolunun gerilla güçleri tarafından bir kez daha vurulduğunu belirtti. HPG, Dersim ve Erzurum’da şehit düşen iki gerillanın kimlik bilgilerini de açıkladı.

0
502

HPG Basın İrtibat Merkezi (HPG-BİM) tarafından eylem ve operasyonlara ilişkin bugün yapılan açıklama şöyle:

ŞEHİD BEDRAN VE ŞEHİT NALİN MUŞ HAMLESİ

Şehit Bedran Gundikremo ve Şehit Nalin Muş Devrimci Hamlesi’nin ikinci aşaması kapsamında güçlerimiz, Hakkari’nin Şemzînan (Şemdinli) ve Gever (Yüksekova) ilçelerinde işgalci TC ordusuna yönelik eylemler düzenlemiştir.

25 Eylül günü saat 14.10’da güçlerimiz Şemzînan’a bağlı Rubarok karakolunu hedef almıştır. Eylemde karakol yerleşkesinde bulunan nizamiye, mevzii ve binalar 33 roket ile etkili bir şekilde vurulmuştur. Bu eylemde tam isabet ile vurulan nizamiyede büyük bir patlama yaşanmıştır.

Bu eylemdeki ölü ve yaralı düşman askeri sayısı tespit edilememiştir.

Bu eylem ile eş zamanlı olarak güçlerimiz, Xapuşkê tepesindeki düşman mevziilerini de hedeflemiştir. Düşman mevziilerinin etkili bir şekilde vurulduğu bu eylemdeki ölü ve yaralı düşman askeri sayısı tespit edilememiştir.

Eylem ardından işgalci güçler kobra tipi taarruz helikopterleri, tank, obüs ve havan topları ile alanı bombalamıştır.

Güçlerimiz alanı bombalayan kobra helikopterleri de hedeflemiş ve kobra helikopterler alandan geri çekilmek zorunda bırakılmıştır.

SİSER TEPESİNDEKİ ASKERLER VURULDU

26 Eylül günü saat 10.30’da güçlerimiz, Gever ilçesine bağlı Siser tepesinde konumlanan işgalci güçlere yönelik eylem düzenlemiştir. Düşman mevzii, çadır ve konteynırlarının etkili bir şekilde vurulduğu bu eylemdeki ölü ve yaralı düşman askeri sayısı tespit edilememiştir.

Eylem ardından işgalci güçler alanı obüs ve havan topları ile bombalamıştır.

HAVA SALDIRILARI VE BOMBARDIMAN

İşgalci TC ordusuna ait savaş uçakları 26 Eylül günü saat 22.00 sularında Hakkari’nin Şemzînan ilçesine bağlı Tepê Xwedê ve Tepê Koordine ve Grana alanlarını bombalamıştır.

Bombardıman ardından işgalci güçler Grana ve Tepê Xwedê’ye skorsky tipi helikopterler ile indirme yaparak alanda bir operasyon başlatmıştır.

‘BİNGÖL’DE BİR AJAN CEZALANDIRILDI’

İşgalci TC ordusu ile işbirliği yaparak gerillalarımıza karşı komplolar düzenleyen, yoldaşlarımızın şehadetinde rol oynayan ve halka karşı ajanlık dayatmaları yapan Mahmut Bazencir isimli kontra Bingöl’e bağlı Dûgernan köyünde güçlerimiz tarafından cezalandırılmıştır.

MEDYA SAVUNMA ALANLARINA SALDIRI

25 ve 26 Eylül günleri işgalci TC ordusuna ait savaş uçakları Medya Savunma Alanları’na yönelik hava saldırıları düzenlemiştir. Bu kapsamda;

25 Eylül günü saat 00.10 sularında savaş uçakları Xakurke bölgesine bağlı Evdılkovi mıntıkasını bombalamıştır.

26 Eylül günü saat 20.30’da işgalci TC ordusuna ait savaş uçakları Zap bölgesine bağlı Dola Betkarê mıntıkasını bombalamıştır.

Aynı gün saat 01.45’de savaş uçakları Avaşin bölgesine bağlı Govendê alanını bombalamıştır.

İKİ GERİLLA HAYATINI KAYBETTİ

17 Haziran günü işgalci TC ordusu Erzurum’un Şenkaya alanında bir operasyon başlatmıştı. Operasyonda güçlerimiz ile işgalci askerler arasında çatışmalar yaşanmıştır. Bu çatışmalarda ölü ve yaralı düşman askeri sayısı tespit edilememiştir.

Düşman güçlerine karşı kahramanca savaşan Haki yoldaşımız bu çatışmalarda şehadete ulaşmıştır.

Şehit arkadaşımızın sicil bilgileri şu şekildedir;

Kod Adı: Haki Ari 
Adı Soyadı: Yasin Atsak
Doğum Yeri: Van
Anne – Baba Adı: Pakize – Medeni
Şehadet Tarihi ve Yeri: 17 Haziran 2017 / Erzurum

19 Eylül günü bir arkadaşımız kendi inisiyatifi ile Dersim’in Pülümür ilçesine bağlı Kırmızıköprü karakoluna yönelik bir eylem düzenlemek istemiştir. Yolda düşman askerleri ile karşılaşan arkadaşımız, düşman güçleri ile çatışmaya girmiştir. Yaşanan bu çatışmada Yılmaz arkadaşımız şehadete ulaşmıştır.

Şehit arkadaşımızın sicil bilgileri şöyledir;

Kod Adı: Yılmaz Amed 
Adı Soyadı: Rıza Çaçan
Doğum Yeri: Amed
Anne – Baba Adı: Nimet – Mehmet Şefik
Şehadet Tarihi ve Yeri: 19 Eylül 2017 / Dersim
        </div>


(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

                

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here