‘Kaybedilen’ Acar ile Gündüz için buluşuldu

Amed ve Batman'da kayıp yakınları ile insan hakları savunucuları, adalet arayışlarını sürdürdü. Eylemlerde Mehmet Acar ve Ali Gündüz'ün hikâyeleri anlatıldı.

0
44

AMED

İHD Amed Şubesi ve kayıp yakınlarının “Kayıplar Bulunsun, Failler Yargılansın” şiarıyla düzenlediği eylemin 513’üncüsünü düzenlendi. Dernek binasındaki eylemde konuşan İHD Amed Şube Sekreteri Yüksel Aslan Acer, Diyarbakır Valiliği’nin ‘yasak’ kararını kınadıklarını belirterek,”Yasaklarla gerçeğin örtülemeyeceğini bir kez daha haykırıyoruz” dedi.

Acer, “Yetkililer katilleri cezasızlık zırhıyla korudular” dedi.

Cezasızlık politikasının en son örneği olarak ise İzmir’de dün görülen ve 16 kişinin katledildiği Lice davasının en son sanığının da beraat etmesini gösteren İHD Şube Sekreteri,  şunları söyledi: “Yargı sisteminin nasıl çalıştığını acı bir şekilde bir daha gördük. Lice davasını bütün kamuoyu biliyor. 93 yılında Lice’de 16 kişi öldürüldü ve çok sayıda ev ve iş yeri yakıldı. Olayın üstü örtülmek istendi ama örtülemedi. Katliamla ilgili iddianame zaman aşımına bir gün kala kabul edildi. Bu çok önemliydi ama sonuç ne yazık ki bu şekilde devam etmedi. Yargılama 21 yıl sonra 16 Ocak 2015’te başladı. İddianameye göre saldırıyı o dönemin yetkililerinin açıkladığına göre PKK yapmamıştı. Olayın failleri olarak dönemin Diyarbakır Jandarma Alay Komutanı Emekli Albay Eşref Hatipoğlu ile Üsteğmen Tünay Yanardağ hakkında dava açıldı. Ancak sanıklar tutuklanmadı.” 

Türkiye’nin uluslararası mahkemelerde görülen davalarda birçok kez tazminat ödemeye mahkum edildiğini dile getiren Acer, bu durumun bile faili meçhuller gerçeğini onaylamaya yettiğini belirtti.

MEHMET ACAR’IN HİKÂYESİ

Acer’in konuşmasının ardından İHD Diyarbakır Şubesi Kayıp Komisyonu Üyesi Hasan Yalçın, Şırnak’ın Cizre ilçesi Dirsekli köyü Zura mezrasında 1994 yılında kaybedilen Mehmet Acar’ın hikâyesini anlattı.

Acar’ın sık sık tehdit edildiğini aktaran Yalçın, bundan dolayı bir dönem Bursa’ya taşındığını ancak daha sonra ailesiyle birlikte köyüne döndüğünü söyledi. Acar’ın 1994 yılında itirafçılar Adem Yakin ve Abdulhakim Güven ile sivil giyimli telsizli kişilerce gözaltına alındığını araya bazı kişilerin girmesinden iki gün sonra serbest bırakıldığını anlatan İHD Kayıp Komisyonu Üyesi, Acar’ın eve dönünde eşine “Beni yine alacaklar, beni kaybedecekler” dediğini, serbest bırakılmasından iki gün sonra aynı şahıslar tarafından köyden alındığını belirtti. Köyden alınan Acar’ın olay öncesi olaya tanıklık etmesi için kardeşini çağırdığını, kardeşi Reşit Acar’ın olay yerinde Abdulhakim Güven’i araba içinde, Bedran kod adlı Adem Yakin’in Mehmet Acar’ı zorla arabaya bindirmeye çalıştığını gördüğüne tanıklık ettiğini kendisinin de kardeşi Mehmet Acar’la gitmek istediğini kaydeden Hasan Yalçın, ancak buna izin verilmediğini ifade etti. O günden sonra Mehmet Acar’dan bir daha haber alınmadığını vurgulayan Yalçın, Ailenin Cizre Cumhuriyet Savcılığına yaptıkları başvuruların sonuçsuz kaldığının altını çizdi. 

BATMAN 

İHD Batman Şubesi 419’uncusunu kez şube binasında eylem düzenledi. Eyleme, kayıp yakınları, insan hakları savunucuları ve Özgürlükçü Hukukçular Platformu (ÖHP) üyeleri katıldı.

İHD Batman Şube Sekreteri Fahrettin Asutay, 22 Ağustos 1998 tarihinde Gercüş’ten Batman’a yola çıkmasının ardından kendisinden bir daha haber alınamayan Ali Gündüz’ün kaybedilme hikâyesine dikkat çekti. Mustafa Kaya, oğlu Fatih Kaya ve Ali Gündüz’ün birlikte kayıp olduğunu dile getiren Asutay, bunun üzerine Gündüz’ün oğlunun İHD başvurduğunu belirtti. Asutay, Gündüz’ün oğlunun beyanlarını şöyle aktardı:“Babam eve gelmeyince her tarafa haber saldık. Kimseler görmemişti. Ağlayıp durduk. Daha sonra ikamet ettiğim Kızıltepe savcılığına başvuruda bulundum. Savcılığın yaptığı araştırmada da bir sonuç alamadık. Aradan geçen bunca zaman içinde her gün her saat babamızı bekledik ancak ondan hiç bir haber alamadık. Babamla beraber kaybolan kişilerden de haber alınamamış. Üç kişinin birden bire ortadan kaybolması ve bugüne kadar hiçbirinden haber alınamamış olması düşündürücüdür.O günden beridir aramadık yer bırakmayan aile; acılarının çok büyük olduğunu, babalarının akıbetini merak ettiklerini ve sorumluların biran önce belirlenip, faillerin adalet önünde hesap vermelerini umduklarını dile getirmektedirler.” 

Bir Cevap Yazın