Roboskili aileler: Katliamı unutmayacağız

Roboskili aileler, adalet arayışlarının 343’üncü haftasında da bir araya geldi. Aileler, yüz yıl geçse bile katliamı unutmayacakları mesajını verdi.

0
68

Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı Roboski köyünde, Türk savaş uçaklarının bombardımanı sonucu 34 yakınını kaybeden aileler, adalet arayışlarının 343’üncü haftasında kaybettikleri yakınlarının mezarı başında bir araya geldi. Yakınlarının fotoğraflarını taşıyan aileler adına Veli Encu açıklama yaptı

Roboski’de acının ve gözyaşının dinmediğini vurgulayan Encu, bugüne kadar yaptıkları açıklamalarla hukuka, adalete ve vicdanlara seslendiklerini belirtti. Encu, “Roboski yüz yıl geçse de unutulmayacak bir acıdır. Devlet, yargı ve medya işbirliği ile Ankara’nın soğuk ve karanlık dehlizlerinde karanlığa sürüklenmiş inkarın, zulmün ve adaletsizliğin adıdır”

Katliamın olduğu tarihte hayatlarının değiştiğini hatırlatan Encu, şöyle devam etti: “Başka kimsenin başına bu felaket gelmesin, kimse bu acıyı yaşamasın diye bu mücadeleye giriştik. Bu mücadelemiz, katliamının sorumlularının hukuk karşısında hesap vermesi ve yargılanmasının sağlanması; böylelikle bir daha Roboski benzeri bir katliamın yaşanmamasının hukuk tarafından teminat altına alınmasının sağlanması içindir.”

Bir Cevap Yazın