Temelli: Roboskili ailelere öz eleştiri borcumuz var

Roboskili aileleri ziyaret eden HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, öz eleştiri vererek, Roboski'ye daha fazla sahip çıkılması gerektiğini belirtti.

0
57

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı Berdan Öztürk, Mardin Milletvekili Tuma Çelik, Batman Milletvekili Necdet İpekyüz, Şırnak milletvekilleri Nuran İmir, Hasan Özgüneş, Türkiye İşçi Partisi (TİP) Hatay Milletvekili Barış Atay ve HDP ile DBP’li yöneticilerin de olduğu heyet, Roboskili aileleri ziyaret etti.

2497 GÜNDÜR ADALET YOK’

Roboskili Aileler adına açıklama yapan Veli Encu, 2 bin 497 gündür taleplerinin adalet olduğunu hatırlattı. “82 ay, 357 hafta, 2 bin 497 günü bulan bir süre bizler hep burada, evlatlarımızın kardeşlerimizin mezarları başında, sonunu Roboski’ye adalet talep ederek bitirdiğimiz açıklamalar yaptık” diyen Encu, “Hukuka, adalete, vicdanlara seslendik. Sesimizi soluğumuzu duyurmak için çalmadık kapı bırakmadık. Talebimiz hep aynıydı; her saniyesi devletin kayıtlarında yer alan bir katliamın mağdurları olarak talebimiz sadece adaletin tecelli etmesiydi. 2497 gün geçti ve hâlâ adalet yok” dedi.

Encu, sorumluların değil, katliamda kardeşi ve akrabalarını kaybeden Ferhat Encu’nun siyasi bir intikam hırsıyla tutuklandığına dikkat çekti.

BAROYA TEPKİ

Encu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Meğer aramızda devlete benzeyen ne çok insan varmış, meğer sorumluluğu kabul etmek herkes için ne kadar imkansızmış, Roboski davasının bir karanlığa hapsedilmesinin açık sorumluları meğer ne kadar devlete benziyormuş” ifadelerini kullanarak, devamla şu tepkileri gösterdi:

“Dosyanın adaletsizliğin çıkmaz sokağında adaletsiz bırakılmasında payı olan ve kabahati dosyada açıkça yazan baro ve baro başkanı bugüne kadar ne hesap verdi, ne kimse ondan hesap vermesini istedi, ne de bizi suçlayıp akıl vermek dışında kendi sorumluluğu hakkında bir şey söyledi. Hukuk mücadelemizde bize rehberlik eden siyasetçiler, dosyanın bu skandal ile karanlığa gömülmesi üzerine ortadan kayboldular. Ne onlar çıkıp bir özeleştiri verdi, ne de kimse onlara hesap sorabildi. Meğer ne kadar nüfuzlu insanlarmış, meğer hatırları Roboski davasından ne kadar büyükmüş ki Allah’ın üç beş kulu dışında hemen herkes bu skandalı seyretmekle, hukuki kabahati bildiği halde susmakla yetindi. Roboski’nin adaletsizlik karşısındaki feryadını kimse duymadı! O baro başkanı istifa etmeyi bırakın, yeniden baro başkanı seçilebildi. Bir dolu avukat, toplanıp bu skandalın mimarına yeniden mührü teslim edebildi. O siyasetçiler bırakın istifa etmeyi, daha iyi yerlerden aday gösterildiler. Ne parti ne de kamuoyu çıkıp bu neyin ödülüdür demedi. Devlet ve devlete benzeyen hukuk düzeni, devlet kadar bile sorumluluk kabul etmeyen hukukçu ve siyasetçiler adalet arayışımızı sonuçsuz bıraktılar ama biz ısrarcıyız. Katliamın gerçek sorumluları ortaya çıkartılıp cezalandırılıncaya kadar verdiğimiz mücadeleden ve adalet talep etmekten asla vazgeçmeyeceğiz.”

TEMELLİ: ADALET BURADAN YÜKSELECEK

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli de, tüm Türkiye halklarının bu olayın faillerinin ortaya çıkarılması için mücadele etmesi gerektiğini dile getirdi. Roboski’ye sahip çıkmanın Türkiye’deki tüm mazlumlara sahip çıkmakla eşdeğer olduğunu ifade eden Temelli, “7 yıldır bu olayın faillerinin ortaya çıkarılmış ve cezalandırılmış olması gerekirken, biz hâlâ adalet arıyoruz. Suçlular herkes tarafından çok iyi biliniyor. Ne yaparlarsa yapsınlar bu suçlarının üstünü kapatamazlar. Çünkü bu suçlarının karşısında burada 34 canınınız yatıyor ve hâlâ adaleti bekliyor. Bir gün bu adalet muhakkak ki gelecektir. Ve bu adalet buradan Roboski’den yükselecektir” dedi.

Temelli, şöyle devam etti: “Koskoca bir ülke adaletsizlik girdabına girmiştir. Ülkenin hiçbir yerinde adalet yoktur. Ülkenin hiçbir yerinde vicdan kalmamıştır. Çünkü o gün, 28 Aralık 2011 günü burada yaşananlara ses çıkarmamak, burada yaşananları görmezden gelmek bugün bu ülkeyi büyük bir adaletsizlik çukuruna iteklemiştir. Eğer bu ülkede herkes için adalet istiyorsak, bu ülkede adaletin tesis edilmesini istiyorsak; tüm vicdanlara sesleniyoruz; gelin, buradan başlayalım. Tam da Roboski’den başlayalım. Ailelerin her hafta dile getirmiş oldukları taleplere kulak verelim.”

ÖZ ELEŞTİRİ

Roboski ailelerine ve tüm topluma öz eleştiri vermek için Roboski’de olduklarını vurgulayan Temelli, şunları dile getirdi:

“Birtakım hatalar yapmış olabiliriz. Eksiklikler söz konusu olmuş olabilir. Ama adalet mücadelesinde asla ailelerimizi yalnız bırakmayalım. Onlarla beraber olalım. Bu adalet mücadelesini onlarla beraber yükseltelim. Çünkü burada yükselecek mücadele tüm ülkede yükselecek bir mücadeledir. Burada tüm heyetimiz burada ailelerimize bu sözü veriyoruz. Hep birlikte adalet yerine gelene kadar bu mücadeleyi sürdüreceğiz. Asla bu adalet mücadelesinden vazgeçmeyeceğiz.

Geçmişin hataları hepimizin öz eleştiri vermesi gereken konudur. Burada bu ailelerimizin huzurunda bu öz eleştiriyi bizzat ben veriyorum. Bugünden sonra Roboski’deki adalet arayışında yan yana olacağız. Birbirimize sahip çıkacağız. Çünkü biliyoruz ki bu topraklardaki adaletsizlik hüküm sürdüğü müddetçe hiçbir yerde adalet söz konusu olmayacak. Eğer Roboski’de yaşananlara sessiz kalmasaydık; Suruç olmazdı. Ankara olmayacaktı. Bu katliamlar yaşanmayacak, 7 yıl boyunca kaybettiklerimizi kaybetmeyecektik. 7 yılda yaşadıklarımıza baktığımızda aslında hepimizin başı biraz eğik. İşte tekrardan başımızı dik tutmak için bu ailelerimize verdiğimiz sözün arkasında durmak boynumuzun borcu olsun.”

İktidara da seslenen Temelli, adaletten kaçış olmadığını hatırlatarak, bir an önce sorumluların adalete teslim edilmesi çağrısında bulundu.

 

Bir Cevap Yazın