Koçerlerin Faraşin yaylasına gidişine izin verilmiyor

Her yıl bahar aylarında Cizre'den Beytüşşebap'ın Faraşin yaylasına göç eden Koçerlerin geçişine bu yıl trajikomik gerekçelerle izin verilmiyor.

0
184

Koçerlerin hayvanlarının geçişlerine izin verilmemesinin gerekçesi ise 2 ay önce Beytüşşebap’ın Sinekli Meydanı bölgesinde görülen ‘uyuz inek vakası’ olarak gösterildi.

Baharın gelmesiyle birlikte Cizreli koçerlerin yayla göçü de başladı. Göçle birlikte sorun ve sıkıntılar da baş gösterdi. Zorlu uzun ve yorucu yolculuklar bir tarafa, koçerlerin önündeki en büyük sorun ise yayla yasakları. Koçerlerin gidecekleri, yaylalar, ‘operasyon’ ve “özel güvenlik bölge” gerekçeleriyle yasaklanırken, Cizreli koçerlerin bu yıl hayvanlarını Beytüşşebap ilçesinden geçmelerine ise ilginç bir yasakla engellendi. 2 ay önce Beytüşşebap’a bağlı Sinekli Meydan civarında görülen ‘uyuz inek vakası’nı gerekçe gösteren Kaymakamlık ve İlçe Tarım Müdürlüğü yetkilileri, buradan yapılacak tüm hayvan geçişlerine yasak koydu.

‘YASAKTAN 25 KÖY VE MEZRA ETKİLENDİ’

1500 dolayında küçükbaş hayvanıyla günlerdir Cizre’den Feraşin yaylalarına gitmek için bekleyen ve aynı zamanda Faraşinli olan Osman Aslan, hayvanlarının aşılı, kayıtlı ve sağlıklı olmasına rağmen Beyteşşabap’ta Şubat ayında görülen ‘Uyuz’ vakası gerekçe gösterilerek, geçişlerine izin verilmediğini belirtti. Resmi tüm izinler için başvuru yaptığını ancak Beytüşşebap İlçe Tarım Müdürlüğü ve Kaymakamlığın ‘bölge de uyuz vakası var’ gerekçesiyle hayvan geçişlerine izin verilmediğini ifade eden Aslan, yasaktan 25 köy ve mezranın etkilendiğini söyledi.

Aslan, Cizre’de hava sıcaklığının artığını bundan dolayı hayvanlarının birer birer öldüğünü kaydederek, bir an önce yaylaya geçmeleri gerektiği aksi halde eldeki hayvanlarının tümünün ölebileceğini söyledi.

‘UYUZ VAR’ GEREKÇESİ İNANDIRICI DEĞİL

Her yıl bahar aylarında Faraşin’e gittiklerini, çoğu defa yasaklarla karşı karşıya kaldığını ancak ilk kez böylesi komik bir sebepten ötürü engellendiklerini belirten Aslan, ” Beytüşşebap’ın etrafı yasaklanmış zaten. Geçeceğimiz bölge ise ‘uyuz var’ denilerek, yasaklanıyor. Bunlar bahanedir. İnandırıcı değil. Buradan hayvanlarımızın geçişine izin verilmiyor. Tek geçiş yolu Sinekli Meydanı bölgesidir. Ancak buradaki bir ineğin uyuz kaptığı gerekçesiyle 25 mezra sakininin hayvanlarının geçişine izin vermiyorlar. Olacak iş değil. Başka bir bahane mi kalmadı. Allah aşkına. Bu ne bitmek bilmez bir uyuzluktur ki Şubat’tan beridir devam ediyor. Bunlar hepsi bahane. Açlıktan ölmemizi istiyorlar herhalde” dedi.

Hayvanlarının başka yaylalara götürmek için artık çok geç olduğunu tek çarelerinin Faraşin yaylaları olduğunu belirten Aslan, hiçbir bahane üretmeden geçişlerine izin verilmesi gerektiğini ifade etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here